شهر لار در جمع ۱۶۸ شهر دارای «بافت تاریخی» در کشور قرار گرفت
زمان انتشار: 6 شهريور 1399 ساعت 18:52:55
تعداد بازدید: 416
به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی لارستان، با توجه به اهمیت طرح تفصیلی بافت تاریخی لار، سلمان مهرابی مدیریت معماری و شهرسازی این اداره کل، به تشریح آخرین اقدامات صورت گرفته پرداخت.
مهرابی با بیان اینکه قرارداد تهیه این طرح در سال ۹۵ با معاونت پژوهشی دانشگاه شیراز منعقد گردید و تاکنون ۱۵ جلسه رسمی بررسی طرح در قالب کمیته فنی، کمیسیون و جلسات راهبری و مشورتی برگزار شده است، افزود: قریب به یک سوم این جلسات در تهران و در قالب کمیته فنی ۳ شورایعالی شهرسازی و معماری (کمیته تخصصی معماری، طراحی شهری و بافت های واجد ارزش) بوده است که تصویب نهایی از اختیارات شورای عالی شهرسازی و معماری است که پس از آن به استانداری جهت ابلاغ به شهرداری ارسال می شود.
 
وی ادامه داد: محدوده شهر لار طبق طرح جامع حدود ۲۱۰۰ هکتار است و بر اساس نقشه تصویب و ارائه شده از جانب میراث فرهنگی فارس در سال ۸۸ بافت تاریخی لار ۱۲۲ هکتار مساحت دارد و مطالعات طرح تفصیلی ویژه بافت نیز بر روی این قسمت صورت پذیرفته و بر این اساس شهر لار جزو ۱۶۸ شهر دارای بافت تاریخی مصوب است.
 
مدیریت معماری و شهرسازبی اداره کل راه و شهرسازی لارستان با اشاره به اینکه این طرح با تاکید بر مناسب سازی ویژه معلولین تهیه شده که از این حیث نیز بسیار حائز اهمیت است، گفت: از نقاط قوت این طرح، بررسی همه جانبه وضع موجود، مطالعات دقیق و مفصل و ارائه پیشنهاداتی مبنی بر واقعیت با اخذ نظر از ذینفعان، شهروندان، مدیران شهری، متخصصین و صاحب نظران است و مطالعات طرح مذکور در قالب ۸ فصل و در  نزدیک به ۲هزار صفحه تدوین گردیده است.
 
وی تصریح کرد: از موارد مورد تاکید در تدوین این طرح توجه ویژه به جلب و جذب مشارکت شهروندان و سرمایه گذاران بوده که بتوان از این پتانسیل های ویژه لار در بخش گردشگری و توسعه شهری و سرمایه گذاری های مرتبط بهره برده که به طور مثال می توان به ایجاد و توسعه اقامتگاه های بوم گردی و سنتی و سفره خانه سنتی اشاره کرد.
 
مهرابی اظهار داشت: با توجه به سابقه تاریخی این بافت و وجود عناصر ارزشمندی چون بازار قیصریه در این محدوده از دیرباز فعالیت های بازرگانی و تجاری رونق داشته و ادامه دارد و در حال حاضر نیز بیشترین درخواست تغییر کاربری ارجاعی به کمیسیون ماده ۵ در این محدوده، تقاضای تبدیل انواع کاربری ها به تجاری است. همچنین تقویت کاربری گردشگری مورد تاکید بوده است به همین منظور با وجود شرایط ویژه بافت تاریخی شهر لار به نظر می رسد پیگیری جهت تاسیس شهرداری ویژه بافت، یکی از ضروریات باشد، هر چند در حال حاضر پایگاه پژوهشی شهر تاریخی لار نیز (پس از مدتی وقفه) در این بافت فعالیت دارد.

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال