جویم، جویباری به درازنای تاریخ
زمان انتشار: 20 مهر 1399 ساعت 18:34:42
تعداد بازدید: 93
حاج میرزا حسن حسینی فسایی در "فارسنامه ناصری" نوشته است: "در جویم عمارت ویرانه بسیاری است که دلالت بر آبادانی زیاد دارد و مردمان بزرگ از جویم ابی احمد برخاسته‌اند.
در فصل بهار بر و بومش از لاله و سبزه تر … تو گویی که یاقوت رست از زبرجد. مردم اين شهر نقطه ى عطف زندگى شان هميشه تلاش با تكيه بر شرافت انسانى بوده و موفقيت هاى اين ديار هم برگرفته از اين روحيه ى شاخص انسانى است.
 
اى زادگاه من!
در منابع تاريخى تو را (جويم ) به معناى سرچشمه و يا روان تر جويبار تعريف كرده اند، شهرى با جاذبه هاى خدادادى و گونه هاى گياهى متفاوت كه هر كدام با چشم رهگذران سخنى از درازناى تاريخ اين خطه دارند.
 
اين شرح حال شهر تاريخى فراموش شده ى ماست كه هم اكنون با سهل انگارى از محورى ترين نيازها برخوردار نمى باشد.
 
و چه خوب سروده شاعر كه:
 
از درد سخن گفتن و از درد شنيدن
با مردم بى درد ندانى كه چه درديست
 
سالهاست مردم اين خطه كه از دل بهار برخاسته اند و شكوفايى و سرسبزى مسلك شان بوده از نبود حداقل نياز خويش يعنى وجود يك بیمارستان رنج مى برند و در اين رهگذر جان بسيارى از اهالى مورد تهديد قرار گرفته است و قلم خجل مى شود كه با آن همه تلاش و مجاهدت اهالى اين خطه اکنون بخواهم از نبود نيازهاى اوليه ى جويم سخن بگويم.
 
مردم جويم كه همچون جويبار سخاوت بدون چشم داشت شان، در ذهن مردم جنوب كهن ديار پارس به ياد ماندنى است!
 
ساخت  پروژه ی مركز درمانى(بیمارستان ۳۲ تختخوابی)  اين شهر بيش از ١٠ سال طول كشيده و آسيب هاى جبران ناپذير جانى به اين مردم اصيل و تلاشگر رسيده است!
 
آيا اگر ساخت بيمارستانى در حاشيه ى يكى از شهرهاى مركز استان و يا متمكن اقتصادى هم بود مدت زمان اجراى پروژه اش به اين درازا بود؟!
 
چرا و دهها چراى ديگر هميشه مناطق محروم از اولويت هاى اعتبارى بايد عقب بمانند؟
 
در اين روزگار كه با وجود شيوع كرونا ديگر اولويت زندگى همگان بهداشت و درمان شده است؛ شهر با اصالت جويم از بنيادى ترين امر سلامت و درمان يعنى وجود يك بيمارستان هنوز محروم است و با اين فقر دست و پنجه نرم مى كند!
 
اى كاش در سال پايانى كار دولت حداقل اعتبارى از بودجه كلان ملى براى پايان رساندن اين پروژه اساسى كه به زخم كهنه اى تبديل شده اختصاص مى دادند.
 
رسالت انسانى هر شخص در جايگاه مدير و يا تصميم گير امور اجتماعى حفظ جان شهروندان و هموطنانش مى باشدو اين را بگويم كه تعلل در ساخت بيمارستان جويم تا حالا جان بسيارى را گرفته و يا در آستانه تهديد قرار داده است.
 
اكنون از زبان اهالى خونگرم و تلاشگر جويم لارستان كه در عرصه هاى مختلف حماسه سازى نظير دوران دفاع مقدس و دیگر صحنه های فرهنگی،اجتماعی و... نقشى غير قابل انكار داشته اند خواستار برآورده شدن اين مطالبه ى به حق در عرصه ى بهداشتى و درمانى هستيم، اميد آنكه مورد توجه و در دستور كار مسئولین محترم قرار گيرد.
 
نویسنده: شهروند جویمی/مهرماه ۹۹
 

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال