گفت و گو با فرمانده نیروی انتظامی لارستان:
پلیس از مشارکت مردم در تامین امنیت استقبال می کند
زمان انتشار: 29 مهر 1399 ساعت 19:26:30
تعداد بازدید: 360
صحبت نیوز/ سیده فرناز هاشمی و محبوبه حق خواه: با عرض سلام و خسته نباشید این روز را به شما و همکارانتان تبریک عرض می گویم. لطفا خود را برای خوانندگان ما معرفی کنید و در مورد پیشینه نیروی انتظامی در ایران توضیحاتی ارائه بفرمایید.
 
بنده سرهنگ داوود امجدی هستم.
نیروی انتظامی در سال 1370 با ادغام 3 نیروی ژاندارمری، شهربانی  و کمیته انقلاب اسلامی برابر  مصوبه ی شورای اسلامی تشکیل شد که وظیفه ی تامیین نظم و امنیت وآرامش فردی و اجتماعی بر عهده دارد. نیروی انتظامی مسئول ارزش ها است.
 
به نظر شما بیشترین نارضایتی مردم از پلیس چیست؟
شماره ی 197 به عنوان تلفن نظارت همگانی هرگونه انتقاد و پیشنهاد توسط مردم از پلیس به این شماره اعلام میگردد از آنجایی که نیروی انتظامی بیش از 100 وظیفه  از جمله برخورد با متخلفان نظم وامنیت. فروشنده و عرضه کننده مواد مخدر سلاح و مهمات غیر مجاز و پیشگیری از وقوع جرائم مانند .سرقت. ناامنی. برقراری نظم ترافیکی در نظم شهری. برخورد با سارقان متخلف که برای مردم مزاحمت ایجاد می کنند . برخورد  در مراکز عمومی { پارک ها و...} برخورد با سارقین مسلح و برهم زده گان نظم و امنیت و عدم رعایت مقررات رانندگی در سطح شهر ها و روستا ها و ده ها وظایف دیگربر عهده دارد ممکن است در اجرای این وظایف برخی نارضایتی ها به جود آید.
 
پلیس ها چه مشکلاتی دارند؟
از انجایی که پلیس ها مشکلاتی مثل کارمندان دولت دارند و جز نیرو های مسلح هستند مشکلات سایر کارمندان که با ان مواجه هستند از نیرو های مسلح مستثنی نیست
 
چندین سال است که پلیس اعلام میکند بزرگترین دستور کارش کنترل سرقت است. برای این کار چه اقداماتی تاکنون انجام شده است وچه مشکلاتی باعث افزایش آمار سرقت می شود؟
یکی از وظایف پلیس پیشگیری از سرقت و در بروز سرقت ضمن اگاه سازی مردم و رعایت اصول ایمنی مانند: نصب حفاظ برای درب و پنجره و نصب دوربین و استفاده از قفل های ایمن ساز - روشن نمودن مکان ها و نقاط تاریک شهر – گماردن نگهبان و شبگرد و پلیس محلی – اگاهی بخشی صنف مختلف به رعایت و پیشگیری از سرقت – که این اقدامات وبا انجام گشت های پلیسی با همکاری بسیج تامین امنیت نسبی میسر شده است.
 
سیاست اجتماعی شدن پلیس که از چندین سال پیش اغاز شده است در حال حاضر چگونه اجرا می شود؟ 
پلیس از آنجایی که برنامه های دراز مدت خود را بر مردم محور نمودن اقدامات خود عملکرد را مثبت می بیند و نقش مردم در تامین نظم و امنیت و کمک به تولید امنیت و از اقدامات مردم در همکاری با پلیس استقبال می کند.
 
پلیس برنامه ایی برای ورود بیشتر به دنیای الکترونیکی و حتی فضای مجازی دارد؟
در سال های اخیر با توجه به جرائم زیاد در فضای مجازی مثل کلاهبرداری – ایجاد مزاحمت و ده ها جرائم دیگر در شبکه رخ داده  است. لذا پلیس با راه اندازی معاونتی به عنوان پلیس فتا{فضای تولیدوتبادل فناوری و اطلاعات}  جرائم سایبری کشف نموده و تقریبا بیشتر جرائم در فضای مجازی و سایبری کشف می شود.
 
اگر به گذشته برگردید باز هم این شغل را انتخاب می کنید؟
بله ضمن علاقه به شغل خود به عنوان حافظان نظم و امنیت خدمت گزار مردم هستیم وحاضریم جان خود را تقدیم کنیم. 
 
تا به حال در موارد خطرناکی بوده اید که زخمی یا دچار تیرخوردگی شوید؟
با توجه به اینکه  شغل پلیس خطرناک است و هر لحظه ممکن است اتفاقی بیفتد نیرو های پلیس برای این گونه خطرات آموزش دیده اند و آماده هستند که البته خاطرات زیادی است مثل تقدیم چند شهید در نهم تیر ماه
 
سپاس گزاریم از اینکه وقت خودتان را در اختیار ما قرار دادید و حرف آخر:
 با آرزوی موفقیت برای شماچراکه  خبرنگاران انسان هایی والامقام هستند  که با اطلاع رسانی شفاف  در برقرای نظم کمک می کنند
 

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال