گفتگو با مهندس صباغی، رئیس شورای اسلامی شهر اوز
استحقاق اوز بود نه گراش
زمان انتشار: 1 تير 1389 ساعت 16:00:53
تعداد بازدید: 7638
بخش «اوز» در بین بخش های لارستان سریع ترین موضع گیری را نسبت به تقسیمات اخیر منطقه انجام داد. به زعم مردم و مسئولان این بخش باسابقه، در تقسیمات اخیر به هیچ وجه رعایت عدالت صورت نگرفته و مطالبات تاریخی مردم اوز از سوی مسئولان ذیربط نادیده گرفته شده است.

به این بهانه تلاش کردیم با مهندس «صباغی» رئیس شورای اسلامی شهر اوز، مصاحبه ای حضوری داشته باشیم که بدلیل برخی مشکلات این امر محقق نشد و ایشان به سوالات ما بطور کتبی پاسخ گفتند که در ادامه می خوانید:
برای شروع تاریخچه مختصری در مورد تحولات سیاسی و اجتماعی معاصر اوز و ویژگی های آن جهت ارتقاء بفرمایید.
اوز دارای قدمتی 800ساله می باشد. از نظر تحولات سیاسی و اجتماعی همواره خود را در آغوش مام وطن مطرح و همانند سایر ایرانیان غیور در دفاع از آب و خاک میهن خود در برابر بیگانگان از خود جان گذشتگی و فداکاری نشان داده است. در زمان معاصر همواره با کج روی ها و بی عدالتی های طاغوت مبارزه و جزء محدود بخش هایی بوده که از همان اول انقلاب همگام با خط مشی رهبر معظم انقلاب با طاغوت به مبارزه برخاست و تعدادی شهید، جانباز، مفقودالاثر و آزاده تقدیم انقلاب نمود و برگ سبزی بر تاریخ خود افزود و خیرین محترم این دیار با کمک های مالی قابل ملاحظه خود به جبهه های نبرد حق و نیز با احداث صدها مدرسه، بیمارستان، درمانگاه، مسجد، آب انبار، خیابان، بولوار، دانشگاه و احداث جاده بین شهری توسط خیرین، بار بزرگی را از دوش دولت کریمه که در نبرد حق علیه باطل مشغول بود برداشتند و تقدیم دولت نمودند. از آنجایی که اکثر موارد فوق الذکر توسط خیرین بزرگواری صورت گرفته که همواره به زادگاه خود علاقه مند بوده و هستند، این بخش می تواند دارای پتانسیل ویژه ای در امر ارتقاء باشد و درصورت ارتقاء به شهرستان شکوفایی منطقه را در پی خواهد داشت. امید است مسئولین محترم نظام با نظر لطف خود این خواسته دیرینه مردم را جامه عمل بپوشانند.
همانطور که می دانید پیش از تجدید نظر در مصوبه اخیر دولت، اوز در تقسیمات کشوری زیر نظر شهرستان جدیدالتأسیس گراش قرار داشت؛ این امر مورد اعتراض عموم مردم لارستان از جمله بخش اوز واقع شد، به نظر شما دلایل اعتراض به این امر چه بود؟
پرواضح است که بخش قدیمی و کهن اوز لارستان که 61سال از قدمت بخش بودن آن می گذرد و باتوجه به اینکه دهستان خنج که یکی از دو دهستان تابع اوز بود! در سال 1373 از بخش مادر منتزع و در سال 1383 به شهرستان تبدیل گردید اما کلیه اقدامات 30ساله مردم و معتمدین و شوراهای شهر و بخش نادیده گرفته شد که حقاً ارتقاء چه قبل از جدایی شهرستان خنج و چه اکنون که گراش به شهرستان ارتقاء یافته، حق مسلم بخش کهن اوز بود که کلیه شرایط ارتقاء را داشت. طبیعی است که مردم منطقه خصوصاً بخش اوز نسبت به این تغییرات در منطقه خشنود نباشند و معترض به قضیه باشند. آیا این یک واکنش غیرمنطقی است؟ بخش اوز درصورت ارتقاء لزومی به الحاق بخش های همجوار نداشته و ندارد و خود با دهستان هایی مانند فیشور و بیدشهر که هرکدام به تنهایی یک شهر هستند و می توانند به بخش تبدیل شوند شرایط مناسبی دارد و این گزینه یکی از شرایط ارتقاء بخش اوز می باشد و سابقه طولانی بخش بودن، بعد مسافت تا مرکز شهرستان، وسعت منطقه و... دیگر شرایطی که لازم است نظر مسئولین محترم به ارتقای این بخش معطوف و مورد توجه خاص قرار دهند.
چنانکه می دانید با حضور معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در لارستان، بازگشت بخش های اوز و بیرم به شهرستان لارستان و چندین وعده دیگر برای ارتقای منطقه داده شد مثل تأسیس دانشگاه علوم پزشکی لارستان، فرمانداری ویژه لارستان و... به نظر شما اوز در این قضیه چه مطالباتی دارد و چه نقشی می تواند در ارتقای منطقه داشته باشد؟
اوز تنها بخشی است که تاکنون مطالبات خود را محقق ندانسته هرچند که مستحق ارتقاء بوده و هست. بخش اوز همواره در لارستان پس از شهر لار (مرکز شهرستان) قرار داشته و بیشترین پتانسیل و توانایی در امر ارتقاء داشته و دارد.
جناب آقای مهندس صباغی؛ شما به عنوان رئیس شورای اسلامی شهر اوز چه پیامی برای مسئولین و چه توصیه ای در این شرایط دارید؟
بنده ابتدا آرزوی طول عمر باعزت برای مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهور، وزیر محترم کشور، مسئولین محترم تقسیمات کشوری و استاندار محترم فارس دارم و دعوت می کنم از یکایک شما عالیجنابان که به اوز تشریف بیاورید و منطقه را با توجه به گذشته و حال آن بررسی و با بخش های دیگری نه در لارستان بلکه در ایران مقایسه فرمایید! انصافاً اگر حق داریم نسبت به ارتقای آن اقدام فرمایید. هرچند که ما معتقدیم بخش اوز پتانسیل های نهفته بسیاری نسبت به بعضی از بخش هایی که در حال حاضر به شهرستان ارتقاء یافته اند، دارد. از سوی دیگر وحدت ناگسستنی که بین برادران شیعه و سنی منطقه به همت روحانیت دو مذهب وجود دارد که سابقه آن به صدها سال می رسد و مسلماً روحانیت تشیع درخصوص ارتقاء بخش اوز مخالفتی ندارند. حتی اگر مصلحتی باشد ارتقای این بخش هم به نفع منطقه و هم به نفع دولت کریمه و اصولگرا و نظام مقدس جمهوری اسلامی می باشد. از طرف نشریه صحبت نو لارستان به بنده اعلام شده که نسخه ای از این مصاحبه تقدیم حضور مسئولان دولتی می شود؛ بنده عرض سلام و ارادت و طول عمر خدمت مسئولان دارم و تمنا می کنم حق این بخش (اوز) که تاکنون ادا نشده بررسی و امر به اداء فرمایند.حمید    منشی

 

کد امنیتی:   
 [7 نظر]

اگاه ودانا
Iran, Islamic Republic of
4 آذر 1389   ساعت: 13:40:38
ستون تا ستون فرج است
 
لاري
Iran, Islamic Republic of
12 شهريور 1389   ساعت: 05:38:53
اگر اوز بره زير نظره گراش ديگه امرا بتونه ارتقاء پيدا كنه
 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
1 شهريور 1389   ساعت: 21:46:06
نا برده رنج گنج میسر نمی شود
 
بابا پیر
Iran, Islamic Republic of
28 مرداد 1389   ساعت: 17:11:50
اگر اوز بره زیر نظر گراش دیگه تا ابد رنگ شهرستانی رو نمیبینه.ولی لاریها نشون دادن که بی عرضه هستن و راحت شهرستانی میدن
 
شهروند منطقي از اوز
Iran, Islamic Republic of
2 مرداد 1389   ساعت: 14:00:44
اگر ارتقاپيدا نكرده ايم مقصر كيست .آيامسولين لار مقصر نيستند .پس بهتر است زير نظر گراش باشيم كه راه پسشيرفت برايمان باز ميشود وچشم انداز روشني پيش روي ماست .همشهريان اوزي فريب لاريهارانخوريد
 
نسيم
Iran, Islamic Republic of
7 تير 1389   ساعت: 17:24:41
مطالب خوبي بود
 
مسعود فرصت
Iran, Islamic Republic of
2 تير 1389   ساعت: 13:42:04
100%حق اوز بود
اوز همراه یاسوج تبدیل به بخش شده
الان یاسوج مرکز استانه ولی اوز...
 
لوگوی دیجیتال