دکتر رستم روانبخش
تراژدی دانشگاه صنعتی شریف
زمان انتشار: 6 ارديبهشت 1392 ساعت 01:39:16
تعداد بازدید: 3407
نه در ایران بلکه در دنیا دانشگاه صنعتی شریف ایران به لحاظ دانشجوهایش به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های جهان شناخته شده است. هر ساله با استعدادترین و پرتلاش ترین دانش آموزان ایرانی پس از طی رقابت شدید و تنگاتنگ کنکور و از میان چند صد هزار داوطلب وارد این دانشگاه صنعتی شده و در رشته های عمدتاً فنی و مهندسی مشغول تحصیل می شوند. 
اینکه بخش عمده ای از با استعدادترین و پرتلاش ترین افراد یک جمعیت 75 میلیون نفری در یک دانشگاه صنعتی جمع شده باشند اگر در دنیا بی نظیر نباشد حداقل کم نظیر است. بسیاری از دانشجویان و اساتید این دانشگاه برتر در مرز علم فعالیت می کنند و سالانه چاپ تعداد زیادی مقالات علمی-پژوهشی در ژورنالهای معتبر جهانی حاصل فعالیت آنهاست. اما چرا همه ی اینها از نگاه نگارنده نه تنها تحسین برانگیز نیست بلکه تراژدی و غم انگیز است؟  روشن شدن این امر نیاز به بیان چند مقدمه دارد.

1- در ایران معمولاً دانش آموزان با استعداد و پرتلاش به سوی رشته ی ریاضی و فیزیک و بعد رشته ی تجربی و در نهایت رشته انسانی هدایت می شوند و درنتیجه میانگین توان فکری دانش آموزان رشته ی ریاضی و فیزیک بیشتر از رشته علوم انسانی در دبیرستان هاست. همین وضعیت در دانشگاه ها نیز برقرار است، به این معنی که میانگین توان فکری دانشجویان رشته های فنی و مهندسی بیشتر از دانشجویان رشته های علوم انسانی است و باز همین امر در مورد اساتید این رشته ها نیز صادق است. نتیجه اینکه اگر استثناها را که کنار بگذاریم و بخواهیم بر اساس برآیند حکم کنیم، توان فکری و هوش مجموعه ی تولیدکنندگان علوم انسانی از علوم فنی و مهندسی کمتر است.

2- به نظر می رسد نیاز به دانشجویان و اساتید با توان فکری و ذهنی بالا در حوزه های علوم انسانی بسیار بیشتر از دیگر حوزه هاست. پیچیدگی و گستره علوم انسانی و از طرفی پایه و اساس بودن علوم انسانی در هر تمدنی از جمله دلایلی هستند که می توان برای ادعای بالا مطرح کرد.

3- کشوری که بخواهد مشکلات خود را حل کند و آینده ی روشنی برای خود رقم بزند می بایست قبل از حل کردن مشکلات صنعتی خود توسط مهندسینش، برای مشکلات اجتماعی، روانی، سیاسی، اقتصادی، مدیریتی، و فلسفی اش توسط اندیشمندان خود راه حل بیابد.

با توجه به این مقدمات دانشگاه صنعتی شریف با تمام دانشجویان و اساتید با استعداد و تیزهوشش یک داستان غم انگیز است چرا که حاصل روند اشتباه هدایت استعدادها به رشته های  فنی و مهندسی است؛ در حالی که نیاز فوری و فوتی کشور به حضور این استعدادها در عرصه های علوم انسانی بسیار بیشتر است.

چند نکته پایانی:

1. جالب است بدانید به تازگی برای حذف رشته های مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف که در کنار رشته فلسفه علم تنها رشته های علوم انسانی این دانشگاه هستند تصمیماتی گرفته شده است.

2. برخی از این افراد تیزهوش محصل در دانشگاه شریف توان تحصیل همزمان در دو رشته را دارند اما متاسفانه رشته دومی را هم که انتخاب می کنند از مجموعه فنی و مهندسی است.

3. در کشورهای توسعه یافته غربی اولویت دانش آموزان تیزهوش برخی از رشته های علوم انسانی است و کلاس اجتماعی تحصیل در این رشته ها به خصوص در تحصیلات تکمیلی به مراتب بیشتر از رشته های فنی و مهندسی است. اما گو اینکه قرارگذاشته ایم همه چیزمان با تمدن غرب متفاوت باشد!
 


 

کد امنیتی:   
 [10 نظر]

مش عبده
Iran, Islamic Republic of
9 ارديبهشت 1392   ساعت: 00:04:22

بسیار عالی و دقیق فرموده ای.امیدوارم افرادی مانند شما مناصب حساس مملکتی را در دست بگیرند تا در آینده شاهد ارتقا و توسعه همه جانبه ایران باشیم

 
س راضی
Iran, Islamic Republic of
8 ارديبهشت 1392   ساعت: 05:45:04

سلام آقای محمد کتاب رد و بدل کردن بین دانشجویان و مطالعات سطحی و پراکنده علاقه مندان را به سوی تحقیقات و یا تغییر رشته در مقطع بالاتر سوق میدهد. دوستان زیادی را سراغ دارم از همین افراد که در حال اتمام دکترا و یا فوق در این رشته ها هستند. آنجه که مورد نیاز ماست مطالعات جدی و عمیق است که نیاز به هزینه و سرمایه گذاریست.کرم داران عالم را درم نیست و بالعکس متخصصان ما در علوم انسانی روش آنالیز و ریاضی و.. رانمیدانند و مهندسان و ریاضیدانان ما با مباحث انسانی و جامعه شناختی بیگانه اند و نهایتا کو گوش شنوا که بشنود و اجرا کند

 
زهرا
Iran, Islamic Republic of
7 ارديبهشت 1392   ساعت: 20:22:38

با سلام من یکی از دانش آموزان کلاس اول دبیرستان استعداد درخشان هستم.این مطلب که توی مقالتون فرمودید کاملا درسته.خود من تا مدنی پیش فکر می کردم رشته علوم انسانی جای تنبل هاست.مدیر مدرسه ی ما خانم علوی مدتی پیش از آقای منیری که رشته ی علوم سیاسی در تهران میخونن رو دعوت کردن و واقعا نگرش ما به علوم انسانی و رشته های اون عوض شد و واقعا اهمیت علوم انسانی و دلایل اون رو فهمیدیم.خواهش من این هست که شما که دانشجوی این رشته هستید این مسایل رو روشن کنید.

 
Mohammad
Iran, Islamic Republic of
7 ارديبهشت 1392   ساعت: 00:40:51

آقای سعید راضی از کتاب رد و بدل کردن بین دانشجویان و مطالعات سطحی و پراکنده اتفاق خاصی نمی افتد. آنجه که مورد نیاز ماست مطالعات جدی و عمیق و به قول معروف دود چراغ خوردن در طی سالهاست که منجر به تولید علم در علوم انسانی می شود. متاسفانه همین دید شما بین مسئولین تصمیم ساز ما نیز رایج است که فکر می کنند یک مهندس با چنتا کتاب در زمینه های علوم انسانی می تواند مفید باشد و حاصل همین طرز فکر چیزی جز آنچه که الان مشاهده می کنیم نیست.

 
س راضي
Iran, Islamic Republic of
6 ارديبهشت 1392   ساعت: 17:59:36

سلام مطلب شما صحيح است ولي اين را هم بدانيد كه افراد بسياري از گروه مهندسين در مقطع فوق گرايششان به سمت علوم انساني و مديريت و فلسفه است و معمولا به علت تواناييهاي رياضي كه دارند تصميم گيران موفقي ميشوند.جاي ناراحتي نيست.در محيط دانشگاههاي صنعتي كتابهاي علوم اجتماعي .روانشناسي.ادبيات و جامعه شناسي به وفور بين دانشجويان فني دست به دست ميشود

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
6 ارديبهشت 1392   ساعت: 17:13:46

علوم انسانی در مقایسه با فنی و مهندسی، آینده ای با بازار کار نامطمئن تر و با درآمد نسبتا کمتری دارد. بنا بر این اکثریت به سمت رشته های فنی و مهندسی گرایش دارند.

 
علی
Iran, Islamic Republic of
6 ارديبهشت 1392   ساعت: 17:07:52

doktorgan guten tag موفقیت شما آرزوی ماست اینشالله جنابعالی وکلیه جوانان لاری پس از گذراندن دورهای عالی خدمتی شایسته برای لارستان عزیز انجام دهید و این همه عقب افتادگی به خاطر ................ و... لار رانجات دهید وموجب ترقی و ارتقاء واقعی لارستان باشید از این نسل ناامید شدیم

 
دانشجوی مهتدسی
Iran, Islamic Republic of
6 ارديبهشت 1392   ساعت: 16:34:17

سلام مقاله ی جالبی بود نکته ی قابل تاملیست!

 
عارف رفیعی
Iran, Islamic Republic of
6 ارديبهشت 1392   ساعت: 15:12:32

مصطفی ملکیان هم چند سال پیش به طور مفصل این بحث را مطرح کرده بود. بله واقعا روند نگران کننده ای شکل گرفته است. اما دلایل این موضوع پرشمار است که یکی از آنها را می توان " عدم احساس نیاز به متخصصان علوم انسانی" در جامعه دانست. طبیعی است که وقتی در جامعه ای نیازی به فیلسوف و جامعه شناس احساس نشود، گرایشی به سوی این رشته ها از سوی دانش آموز و والدینش وجود نداشته باشد

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
6 ارديبهشت 1392   ساعت: 11:48:11

آقای روانبخش این حرفهایی که میزنی واقعا بهش اعتقاد داری یا که چون خودت توی رشته فنی مهندسی قبول نشدی (با احتمال چند درصد هم شاید خودت نخواستی ) داری همچین حرفهایی رو میزنی ؟

 
لوگوی دیجیتال