انتخابات دوره بیستم مجلس شورای ملی/ به روایت آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی
زمان انتشار: 13 خرداد 1392 ساعت 01:52:09
تعداد بازدید: 3084
کاظم رحیمی نژاد: انتخابات دوره‌ی بیستم مجلس شورای ملی در سال 1339برگزار شد؛ اما در سال 1340به درخواست امینی- نخست وزیر وقت- شاه حکم انحلال آن را صادر کرد. در این دوره ابتدا شخصی به نام" اهور هوش" از سوی حکومت پهلوی برای نمایندگی لارستان در نظر گرفته می شود؛ اما با توجه به این‌که در همان روزها عکسی از وی و خانواده‌اش در حال نوازندگی آلات موسیقی در نشریه‌ای منتشر می‌شود، آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی با کاندیداتوری وی- که لاجرم به نمایندگی می‌انجامید- مخالفت می‌کند. سپس کاظم پزشکی با نفوذ استانداری فارس برای این مقام در نظر گرفته می شود و نام او از صندوق آرای لارستان به عنوان نماینده‌ی مردم این خطه بیرون می‌آید. آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی جریان این واقعه و ایستادگی در برابر "پیراسته" - استاندار وقت-  را این‌گونه نقل کرده‌است:
 
« یک مجله آقای یوسف اعتمادی آورد جلومان. بازش هم کرد. یک نفر روی صندلی نشسته بود و تنبک جلوش بود. بچه‌هاش و خانواده‌اش هم مثلا می‌رقصیدند. گفتم: این چیه آقا که نشونم می‌دید؟ گفت: آقا این را می‌خواهند به اصطلاح نماینده‌ی لار، وکیل لار، کنند. گفت: این اهورهوش است...
 
 
فرماندار هم اقلیمی بود. فامیلی‌اش اقلیمی بود؛ اهل کرمانشاه و اون جاها... بهش گفتم: نه آقا. ما ایستادگی می کنیم. مبارزه می‌‌کنیم. نه نمی‌توانیم. این تناسب با لار ندارد...بعد از اینکه تماس با فرماندار گرفته شد، فرماندار هم با استاندار- پیراسته- ]تماس گرفت[ فرماندار خودش آمد این‌جا آقا. پهلوی من. گفت: این دستور پیراسته است و از تهران و نمی‌دونم خواهر شاه و فلان و این‌ها و این، همه طرفدارش هستند. اشرف یا شمس و این چاره ندارد و باید این شود. گفتم: برو پیغام بده به استاندار بگو: آقای پیراسته هرچه از شما آمد انجام دهید و هرچی هم که از ما آمد انجام می دهیم.
 
 این رفت و تماس گرفت و گفت فلان و این‌ها. بعد آقا به التماس افتاد که: آقا پاشین محض رضای خدا بیایید شیراز یک کاری بکنید که از عهده من خارج است. حال من هم خراب بود و هوا هم سرد و یک کمی هم بارندگی بود...با ماشین همین فرماندار یا ماشین مرتضوی نمی‌دونم آقا، خلاصه جیپی بود. فرماندار هم بود. سوار شدیم با آقای مرتضوی راه هم خیلی خراب بود. 
 
جهرم که رسیدیم رفتیم منزل عمومان- آقا سید علی اکبر- رفتیم که یک خرده‌ای با ایشان دیدنی بکنیم و جریان را بگیم...از اون جا هم خداحافظی کردیم و سوار شدیم رفتیم. همین‌طور بارندگی بود تا شیراز. شب هم بود که رسیدیم شیراز. شاید از نیمه شب هم گذشته بود...صبح زود پا شدم و با مرتضوی با استاندار ملاقات کردیم و جریان را گفتیم که این تناسب با لار ندارد... مردم لار شما اومدید آقا؛ یک مشت پیرمرد اهل نماز و روزه و فلان و خود شاه هم اومده دیده...این صحبت ها و خداحافظی کردیم.
 
 
شبی بود یا عصری که آمدند و گفتند آقای استاندار یک کار خصوصی دارند که باید خودتان بیایید استانداری. ما رفتیم آن‌جا. آقای مرتضوی هم همراهمان بود. رفتیم آن‌جا و گفت: "دو نامه از تهران آمده. یکی مال سردار فاخر، یکی مال پسر آیت الله بهبهانی- آقا جعفر بهبهانی- توصیه‌ی اهورهوش کرده‌اند. گفتم که نامه را نشان شما بدهم و پاره‌اش کنم." نامه را نشان داد. گفته بود این شخص زرنگی هست و فعال هست. برای لار مناسب است؛ مثلا کار می‌کند و از این چیزها. 
 
خود استاندار ‌هم گفت: "من طرفداری نمی‌خواهم بکنم ولی این مرد فعال است. اگر تصمیم بگیرد که کوه طرف غرب شیراز را بردارد بگذارد شرق می‌رود دنبالش." این تعبیر را کرد. گفتم: " این فعال یا غیر فعال تناسبی با لار ندارد آقا؛ با این تنبک و فلان...ولش کنید به درد ما نمی‌خورد. تناسب ندارد. " بعد از این‌که با استاندار توی استانداری این صحبت‌ها را کردیم، یک آدم چاق و گنده‌ای هم آن‌جا پیدا شد. بردمان توی یک اتاقی با آقای مرتضوی، بنا کرد به تعریف کردن از اهورهوش و این که من از طرف خواهر شاه آمده‌ام. حالا شمس یا اشرف توی ذهنم نیست.
 
 
دیگر اسم کاظم پزشکی توی کار آمد...من آشنایی روی کاظم پزشکی نداشتم. کاظم پزشکی هم آمد این‌جا نماینده شد. نمی‌دانم چطور شد که مجلس منحل شد. منحل شد رفت پی کارش آقا، بله. شما توی تاریخ نگاه کنید."
 

 

کد امنیتی:   
 [5 نظر]

بدون نام
Iran, Islamic Republic of
5 مرداد 1393   ساعت: 15:10:33

من خودم خيلي از لاريهايي را كه جزء گروه موزيك بودند و در مناسبت هاي شاهنشاهي حضور پيدا مي كردند و آلات موسيقي مي نواختند را مي شناسم كه اكنون ....

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
14 خرداد 1392   ساعت: 02:39:06

نام مدیران استان‌ها و نواحی ستاد انتخاباتی رضایی..لارستان( فارس جنوبی) http://www.tabnak.ir/fa/news/323617/%D9%86%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%B1%D8%B6%D8%A7%DB%8C%DB%8C

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
13 خرداد 1392   ساعت: 15:17:49

اقا علو طبع زیادی داشته و بخاطر تمبک زنی کسی را طرد نمی کرده . فراموش نکنیم که در همین لار محله قوال وجود داشته . قوال ها به اقا ارادت داشته


ه..


صحبت نو: توجه بفرمایید که بحث فقط تنبک زدن نیست. به باقی مسائل توجه کنید

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
13 خرداد 1392   ساعت: 12:39:44

حالا اونهایی که اهل تمپک وتار نبودن ونماینده لارشدن چیکار برای لارکردن ..ت

 
لارستان کبیر
Iran, Islamic Republic of
13 خرداد 1392   ساعت: 12:09:49

::واقعا عالی بود::

 
لوگوی دیجیتال