محسن زارع
رای اعتماد هنرمندان لارستان به علی جنتی!
زمان انتشار: 19 مرداد 1392 ساعت 16:35:57
تعداد بازدید: 3519
با ادای سوگند توسط حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در مراسم تحلیف که در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با حضور نمایندگان و مهمانان داخلی و خارجی برگزار گردید؛ وزرای پیشنهادی نیز از طرف رئیس جمهور با اقدامی بی سابقه، دو هفته زودتر از موعد مقرر طی نامه ای به مجلس معرفی شدند.
گزینه هایی که به گفته علی لاریجانی رئيس مجلس شورای اسلامی "توصیه ی خاصی برای انتخاب آنها از سوی مجلس صورت نگرفته" و احتمالاً پس از تبیین اهداف و برنامه ها به صورت شفاهی در صحن علنی مجلس بسیاری از آنها رای اعتماد خود را از نمایندگان خواهند گرفت. 

جامعه فرهنگی و هنری لارستان نیز مانند هنرمندان کشور، این روزها دغدغه ی روی کار آمدن وزیر و وزارتخانه ای را دارند که تغییراتی بنیادین در فضای فرهنگ و هنر کشور ایجاد کند. از مدتی پیش با اعلام گزینه های متفاوت از سوی خبرگزاری ها، هنرمندان با اسامی متعددی جهت احراز این پست روبرو شدند. پست و جایگاهی که قرار بود روزگار سخت و پرمشقتشان را ورق بزند. اسامی افرادی مانند علی مطهری، احمد مسجد جامعی، سید محمد بهشتی، محمد علی زم، لیلی بروجردی ( نوه دختری حضرت امام خمینی (ره)، مرتضی کاظمی، سید رضا صالحی امیری، حسام الدین آشنا و علی جنتی. 

اما ظاهراً پس از طیِ کش و قوس های فراوان قرعه به نام آخرین گزینه ی این لیست افتاد که در مصاحبه ی هفته ی گذشته ی خود با روزنامه بهار و قانون، خود را گزینه ی قطعی این وزارت از سوی رئیس جمهور منتخب معرفی نمود و اعلام داشت که مشغول فراهم آوری برنامه ها و اهدافش برای ارائه به مجلس است. گفتنی است هفته گذشته، گزیده ای از این مصاحبه در صفحه فرهنگ و هنر سايت صحبت نو قرار گرفت.

 مطالعه سوابق علی جنتی و نظر به آرا و عقاید او در پاسخ به پرسش های خبرنگاران، امید را در دل هنرمندان زنده نمود. علیرغم انتقاد هایی که از سوی برخی از سایتها و خبرگزاری ها و طیف قلیلی از هنرمندان و سیاسیون از این گزینه بعمل آمد به نظر می رسد بهترين انتخاب در جهت نیل به آرمان و شعارهاي دولت اعتدال، این گزینه باشد. نظر سنجی های بعمل آمده در مطبوعات از هنرمندان، گویای این مهم است که معرفی علی جنتی به عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از مراسم تحلیف منتج به اعلام رضایت اكثريت آنها از این انتخاب شده است. اگر بخواهیم دقیق تر بنگریم با توجه به وضعیت فعلی فرهنگ و هنر در کشور ؛ تغییر فضا و شرایط و دست یافتن به وضعيت مطلوب، با انتخاب گزینه های ساختارشکن میسر نخواهد بود. احتمال این که این نوع گزینه ها نتوانند در مجلس رای اعتماد خود را از نمایندگان احراز نمایند وجود دارد و اگر هم از این خوان عبور کنند بی شک در ادامه ي مسیرِ ایجادِ تغییرات با مشکل فراوان روبرو خواهند بود. 

فرهنگ و هنر مقوله ای است که دگرگونی و تغییر در آن باید به گونه ای آرام و بعضاً فرسایشی صورت پذیرد. ایجاد شرایط جدید و تغییر و تحولات اساسی، نیازمند وزیر و وزارتخانه ای است که بتواند بیشترین تعامل را با مسئولین و نهادهای مذهبي، سياسي و امنیتی برقرار کند و با دوری از تصمیمات عجولانه بهترین نتیجه را برای هنرمندان به ارمغان آورد. همان گونه که اشاره شد بر این اساس، علی جنتی مي تواند بهترین گزینه برای احراز تصدی پست این وزارتخانه باشد. 

در ادامه ی نظرات هنرمندان کشور، این گونه که از اظهار نظرهای اکثریت قریب به اتفاق هنرمندان شهرستان نیز بر می آید، جامعه هنری لارستان اين اميد را دارد که علی جنتی با کسب بیشترین رای اعتماد از نمایندگان مجلس بر کرسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشسته و هنر و هنرمند را به شان و جایگاه پیشین خود بازگرداند. از این رو لازم است نماینده پرتلاش لارستان بزرگ که در این ایام بخاطر بی مهری ها و کارشکنی ها، روزهای پر تب و تابی را پشت سر می گذارد، خواست هنرمندان را در اتفاقات تعیین کننده ی سیاسی و عزل و نصب ها، مد نظر قرار داده و با حمایت خود و همقطارانش از گزینه ی پیشنهادی دولت اعتدال، راه تغییرات اساسی را در عرصه ی مهجور فرهنگ و هنر علی الخصوص در اين شهرستان هموار نماید. 

امید واثق داریم، دکتر جعفرپور که در هفته های آخر دولت دهم، تذکرِ خود را به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جهت ضعف و تاخير در معرفی و انتصاب یک مدیر برای اداره حوزه انتخابیه اش اعلام نمود، با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید همچنان مجدانه پیگیر مطالبات هنرمندان باشد. 

برای اطلاع علاقه مندان و آشنایی هر چه بیشتر، کارنامه و فعالیت های علی جنتی و گزیده ی سخنان او در مصاحبه با مطبوعات در ذیل آمده است:

در سال 1328 در خانواده‌ای روحانی چشم به جهان گشود. پس از گذراندن دوران متوسطه و دبیرستان با آغاز به کار مدرسه علمیه منتظریه (حقانی) که بنیانگذاران آن شهید آیت‌ا... دکتر بهشتی، شهید قدوسی و جمعی از استادان حوزه علمیه قم بودند، تحصیلات حوزوی خود را آغاز کرد و به مدت 10 سال از محضر استادان بزرگ حوزه در زمینه ادبیات عرب، منطق، ‌فلسفه، اقتصاد اسلامی و فقه و اصول بهره گرفت و پس از پایان سطح، دروس خارج فقه و اصول را نزد حضرات آیات شبیری زنجانی، یوسف صانعی و آذری قمی‌گذراند. در سال 1354 پس از یک دوره دشوار جنگ و گریز با ساواک با مشورت شهید بهشتی و آیت‌ا...‌هاشمی رفسنجانی به خارج از کشور عزیمت و در کشورهای سوریه و لبنان اقامت گزید. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در آغاز سال 1359 به عنوان مدیر صدا و سیمای جمهوری اسلامی مرکز اهواز منصوب شد و شاهد آغاز جنگ تحمیلی و روزهای تلخ و اندوهبار آن خطه بود. 

معاونت امور بین‌الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌، سفیر ایران در كویت و معاونت سیاسی وزارت کشور از دیگر مسئولیت‌های وی در سال‌های گذشته است.او فرزند یكی از با سابقه‌ترین و ارشدترین مسئولان جمهوری اسلامی است. 

در ادامه نیز گزیده‌هایی از نظرات علی جنتی را در حوزه فرهنگ - به نقل از روزنامه قانون خوانید: 

*کسانی که به نوعی با وزارت ارشاد سر و کار دارند دچار مشکلات عدیده‌ای هستند. در تمامی حوزه‌ها مشکلات هست. اهالی سینما، کتاب، موسیقی، مطبوعات و ... با چالش‌های فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند. بنده تصورم این است که با توجه به رویکرد دولت تدبیر و امید، باید تغییرات اساسی در وضعیت موجود به وجود آورد. چه از نظر سیاست‌ها و چه از نظر نیروی انسانی که در این مجموعه مشغول به فعالیت هستند.

 *وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال حاضر از مشکلات زیادی رنج می‌برد. بنده از تمامی کسانی که در این حوزه صاحبنظر باشند، کمک و مشورت خواهم گرفت. آقای خاتمی حدود 12 سال در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتند و قطعا نظرات راهگشایی خواهند داشت. 

*بسیاری از مشکلات ناشی از برخی اعمال سلیقه‌های شخصی است. من فکر می‌کنم اگر با رویکردی باز به مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی که می‌توانند سلامت اداری کشور را تضمین کنند نگاه شود این خود کمک به شفافیت عملکرد دولت است. *نباید برای نشریه‌ای که انتقادی مطرح می‌کند که مطابق میل ما نبود، فورا شمشیر حذف را برداریم که آن را حذف کنیم؛ بلکه خودمان را اصلاح کنیم. به قولی ما وقتی عیب خود را در آینه می‌بینیم، آینه را نباید بشکنیم؛ بلکه خودمان را بشکنیم. 

*قانون مطبوعات، قانون خوبی است اگر نارسایی‌هایی دارد باید اصلاح شود. *اصولا بستن خانه سینما به عنوان یک انجمن صنفی که محل گردهمایی اهالی سینما و محل تبادل نظرات و تضارب آرا بوده، بسیار خسارت‌بار بوده است. این مشکل باید در اسرع وقت حل شود و یکی از مهم‌ترین اولویت‌های من بازگشایی خانه سینما است و قطعا در اولین روزهای کاری به آن خواهم پرداخت. 

*قاعدتا انجمن صنفی روزنامه‌نگاران هم باز خواهد شد. 

*وزارت ارشاد تبدیل به رقیب دیگر نهادها و بخش خصوصی شده است. این رقابت و تصدی‌گری باید برچیده شود. 

*در حوزه کتاب باید به سمتی برویم که برخی از تشکل‌های حوزه نشر مسئولیت‌هایی داشته باشند که آن‌ها نظارت کنند، نه ما. اگر این اتفاق بیفتد، مانند مطبوعات می‌شود که قبل از چاپ نظارتی بر آنها نیست. ما نباید از قبل کتاب را ممیزی کنیم. باید موارد را اعلام کنیم و از ناشران بخواهیم که بر اساس آن اقدام به چاپ و نشر کنند. *مقوله فرهنگ را باید از مسائل سیاسی و امنیتی جدا کرد. متأسفانه در این سال‌ها از نگاه سیاسی و امنیتی به حوزه فرهنگ هنر زیان‌های بسیاری دیدیم. نگاه به فرهنگ به هیچ عنوان نباید سیاسی و امنیتی باشد. ما باید این حوزه‌ها را از هم تفکیک کنیم. نباید فضای فرهنگی را سیاسی و امنیتی کنیم.

 

کد امنیتی:   
 [13 نظر]

بدون نام
Iran, Islamic Republic of
21 مرداد 1392   ساعت: 10:28:10

........بگذرد این روزگار ........

 
فرهنگی
Iran, Islamic Republic of
21 مرداد 1392   ساعت: 10:08:45

هشتسال به هیچ هنرمند لارستانی اعتماد نشد تاسف بیشتر اینکه وقتی می گفتیم چرا به کسی اعتماد نمی کنید همین آقای... می گفت گزینه ای نداریم. کو؟ کجاست؟ و این توهینی بالاتر از توهین بالا دستی ها بود. مشکل ما توی لار بود زیر آب زنی های آدم های زیر دیپلم و کسانی که حالا....بگذریم لارستان هنرمندان و اهل فرهنگ صاحب تخصص کم ندارد در همه جای کشور هم شهرت دارند و روی حرف آنها حساب می کنند. مشکل این بود که این اهل فرهنگ به معجزه هزاره سوم اعتقاد نداشتند. 

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
21 مرداد 1392   ساعت: 07:46:24

اقای نماینده عزیز متاسفانه در دوره قبل در ارتباط برقرار کردن با هنرمندان موفق نبودین. خدا کنه این دفعه یه کاری بکنین.

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
21 مرداد 1392   ساعت: 07:29:23

اقای نماینده امیدواریم بتوانی مهدی معتمد را به سمت رئاست اداره ارشاد برسانی

 
ارتقا
Iran, Islamic Republic of
20 مرداد 1392   ساعت: 21:13:32

ان شاالله با این حمایت همه جانبه برای ارتقای اداره فرهنگ و ارشاد لارستان اقدام بکنه

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
20 مرداد 1392   ساعت: 15:20:04

در اين هشت سال واقعا در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي لارستان فرصت سوزي شد. بودند جوانان تحصيلكرده هنرمند خوش فكر و اهل همين شهرستان كه در حاشيه بودند فقط و فقط به جرم اينكه هوادار رئيس جمهور قبل نبودند. باشد با وزيدن نسيم اعتدال مديريت ارشاد لارستان به يكي از همين جوانان خوش فكر و دگرانديش برسد. واقعا در اين هشت سال اداره ارشاد غير از سكوي پرتاب شدن مديران كم تجربه ساير شهرستان ها چه كاركردي داشت؟؟!!!

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
20 مرداد 1392   ساعت: 11:08:51

... پست و جایگاهی که قرار بود روزگار سخت و پرمشقتشان را ورق بزند.( با این تکه نوشتتون حال کردم. واقعا که هنرمندا تو این دوده زجر و مشقت تحمل کردن.)

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
20 مرداد 1392   ساعت: 10:10:43

نماینده محترم لطفا به اقای جنتی بفرمائید مردم تک تک وعده هایشان را شنیده اند و از او انتظار اجرا دارند.

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
20 مرداد 1392   ساعت: 08:23:07

خدا کنه دکتر جعفرپور یه فکری به حال وضعیت ... اداره ارشاد بکنه. من الان خیلی وقته که درخواست باز کردن یک کلوپ بازیهای رایانه ای را دادم . تقریبا یک ساه که میام و میرم.... دکتر به دادمان برس. صحبت نو به هر که میپرستی انتقادم را بنویس.

 
saeed
Iran, Islamic Republic of
20 مرداد 1392   ساعت: 01:57:46

مخالفت سیدمحمودعلوی با مجلس خبرگان لینک گزارش: www.khandanihayeman.vcp.ir

 
لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام