کشف اولین چاه غار عمودی لارستان در ارتفاعات دنگز
زمان انتشار: 10 مهر 1392 ساعت 09:13:26
تعداد بازدید: 4074
تیم غارنوردی لارستان متشکل از (گروه کوهنوردی بانوان پردیس و جمعی از کوهنوردان آزاد لارستان) از کشف یک چاه غار عمودی در دل ارتفاعات سِرتَک کوه سوخته دنگز واقع در شمال غرب لارستان خبر داد.
 به گزارش صحبت نو این تیم طی یک برنامه ی شش ماهه با تحقیقات میدانی و محلی از نقشه های زمین شناسی وکمک گرفتن از افراد بومی منطقه موفق به کشف و شناسایی غاری عمودی در ارتفاعات دنگز در 45کیلومتری شمال غربی لار شد. 

کوهنوردان لارستانی در پی اطلاع دقیق از وجود چاه غار با هماهنگی انجام شده، یک تیم 8 نفره به سرپرستی علمدار شفیعی از غارنودان مجرب شهرستان در روز یکم مهرماه 92در منطقه ای که به نام کوه سوخته یاد می شود حضور یافتند. 

شفیعی ضمن ابراز خرسندی از این موفقیت اعلام کرد: این غار در ارتفاع حدود 1041 متری از سطح دریا در جبهه شمال شرقی به طول و عرض جغرافیایی N- 27 .51. 98 ، E- 54. 08 . 97 کوه مذبور قرار گرفته است . این غارنورد و صخره نورد لارستانی در خصوص چگونگی ورود به غار افزود: دهانه ورودی غار با ابعاد 8 متر در 10 متر و چاه دوم حدود گنجایش عبور یک نفر به صورت ایستاده را دارد.

 چاه اول به عمق 14 متر توسط گروه 2 نفره پیمایش گردید ،این چاه به صورت یک قیف می باشد، چاه دوم توسط گروه 2 نفره بانوان پیمایش شد عمق آن حدودا 16 متر که جمعاعمق دو چاه غار "30متر" از سطح زمین می باشد. این غارنورد ‌اظهار کرد: با ورود به چاه غاردوم ،دیواره های صیقلی شکفت انگیز و ترکیب رنگ های مشکی و لایه های شیشه ای و بلوری، و دمای خنک 25 درجه غار خستگی و دشواری اکتشاف را از تن هر غارنوردی به در میکند. 

 دکتر علی نخبه الفقهایی( استاد زمین شناسی دانشگاه پیام نور اوز و کاشف بزرگترین معدن توده ای ایران) در مورد منطقه اظهار داشت: بیش از 70 گنبد نمکی در لارستان وجود دارد بدلیل وجود شوره زار، چشمه و بیشه ها در ارتفاعات سرتک دنگز لارستان یکی از گنبدهای غنی که قابلیت ژئوتریس را دارد این گنبد نمکی که به اصطلاح زمین شناسان مربوط به سازند هرمز است دارای توالی منظمی از نمک ، سنگ آذرین، گچ، مارن، اکسید آهن، توف،دولومیت است که مربوط به 570 میلیون سال و قدیمی ترین سازند ایران است که مربوط به کامپیرین زیرین تا پرن کاپیرین بالایی می باشد و به علت انحلال گچ و نمک غارهای انحلالی ایجاد می شود که اشکال ژئومورفولوژیکی خاصی ایجاد می کند.

 نمک اصلی ترین بخش سازند هرمز را در توالی تشکیل میدهد که گنبد نمکی سرتک دنگز از این نمونه است که بر اثر فشار طبقات بالایی و دیاپریسم، طبقات بالایی میشکافد و به شکل گنبد نمکی ظاهر می شود. 

همچنین شفیعی گفت: بدلیل این که قسمت دوم غار و بلندترین قله منطقه به رنگ سیاه بوده و بومیان محلی این منطقه را به نام کوه سوخته سرتک عنوان می کنند و غار در منطقه سرتک می باشد نام غار را " غار سوخته سرتک دنگز" نامیدند. فاطمه جعفری عضو گروه بیان داشت: کشف این غار نتیجه تلاش اعضای این گروه در معرفی جاذبه های بکر و منحصر بِفرد طبیعی شهرستان لارستان اس

وی افزود: مرحله دوم در آذرماه امسال با وسايل و تجهيزات كامل، این غار مورد نقشه برداري قرار خواهد گرفت. شفیعی یادآوری کرد: این غاردومین غار کشف شده توسط گروه کوهنوردی بانوان پردیس درطی 2 سال جاری است. و در پایان گروه کوهنوردی پردیس لارستان از مسئولین خواستند تا با حمایت های خود از این گروه و دیگر گروههای کوهنوردی برای ثبت و معرفی رازهای جهان هستی تلاش کنند . 

لازم به ذکر است با پیگیری های انجام شده با مسئولان غارنوردی کشور این غار نیز به فهرست غارهای ایران و جهان اضافه خواهد. علاقه مندان می توانند جهت دیدن جزئیات کامل اکتشاف و عکسها به وبلاگ گروه کوهنوردی بانوان پردیس لارستان مراجعه نمایند http://www.pardis000.blogfa.com 

اسامی کاشفان غار: علمدار شفیعی: مسئول فنی برنامه//مجتبی شکوری: تیم بررسی// عاطفه شفیعی: سرپرست گروه // فاطمه تقوی و فاطمه جعفری: گزارش نویس برنامه// اکبر شفیعی: تیم برسی(حمله)،نجاتگر و عکاس // هادی کریمی:تدارکات//آقای آهوپای و خانم زارعی : پشتیبانی بیرون غار 

 

کد امنیتی:   
 [9 نظر]

ناهید
Iran, Islamic Republic of
24 خرداد 1396   ساعت: 20:01:37

سلام اگه مقدور هست ی شماره از دکتر نخبه الفقها میخواستم برام بفرستید ایشون استادم بودن چند سال قبل ممنونم میشم از لطفتون

 
دوست
Iran, Islamic Republic of
11 مهر 1392   ساعت: 01:22:43

به تلاش غارنوردان لارستانی درود میفرستیم و برای همه آرزوی سرافرازی و بهروزی داریم. با سپاس

 
کوهنورد
Iran, Islamic Republic of
10 مهر 1392   ساعت: 19:23:37

آفرین به این همه عزم واراده

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
10 مهر 1392   ساعت: 17:45:10

خوشحال شدم غار گاز خوندم

 
رضایی
Iran, Islamic Republic of
10 مهر 1392   ساعت: 15:26:09

درود بر شما افتخارآفرینان

 
رهگذر
Iran, Islamic Republic of
10 مهر 1392   ساعت: 15:23:14

عالی بود احسنت به تلاش شما برای ارتقاع لارستان

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
10 مهر 1392   ساعت: 14:54:57

حتما خبرنگار صدا و سيما گزارشي از اين امر تهيه كنه

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
10 مهر 1392   ساعت: 13:35:16

http://www.tasnimnews.com/Home/Single/155818

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
10 مهر 1392   ساعت: 10:57:57

فارس به خلیج فارس متصل شد! http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920710000023

 
لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام