در مورد حمام باغ نشاط لار/ مهدی شجاعی
زمان انتشار: 3 خرداد 1393 ساعت 01:10:49
تعداد بازدید: 6908
باغ نشاط لار مجموعه ای تاریخی بازمانده از دوره افشاریه است که در شهرقدیم لار کنار رودخانه بروند قرار دارد. حمام تاریخی این باغ که به احتمال زیاد همزمان با ستخت باغ بنا نهاده شده است از جلوه های گردشگری لار است. در زیر مختصرا به معرفی ان پرداخته می شود.
 
ورودی  u شکل حمام جهت جلوگیری از هوای سرد به داخل بینه تعبیه شده است.نای حمام باغ از سه قسمت بینه ،میاندر و گرمخانه اصلی تشکیل شده که نقوش آهک بری شده دیوار های آن تاحدودی باقیمانده است و سنگهای قدیمی آن را در گوشه کنار به صورت محدود میتوان دید.
 
 نورگیر های موجود در سقف جهت جلوگیری از ورود هوای سرد بیرون و خروج هوای گرم داخل و هدایت نور به داخل حمام با شیشه پوشیده شده است که نور حمام را از طلوع آفتاب تا غروب تامین می کند.
 
بینه یا رختکن حمام نشیمن گاهی برای قبل و بعد استحمام است.
 
حوضچه ای نچندان بزرگ در وسط بینه قرار دارد که هم به عنوان آب نما  و هم به عنوان پاشویه آبسرد به توصیه شیخ بهائی جهت جلوگیری از بیماری هایی همچون زکام و سرما خوردگی همانند دیگر حمام های قدیمی از آن استفاده میشده است.
 
در قسمت میاندر دو شبه حوضچه واقع در دیوار های دوطرف مشاهده می شود که آب آن از خزینه آب گرم تامین میشده ویکی از موارد استفاده آن محبوس نمودن بخار آب ناش از آب این دو حوضچه در میاندر است که مانعی برای ورود هوای سرد بینه به داخل گرم خانه اصلی به شمار می آید میاندر با دو وزودی به گرمخانه اصلی وصل می گردد.
 
گرمخانه اصلی شامل چهار قسمت است 1- خزینه آب سرد : که از خزینه آبگرم کوچکتر مبشد و از آب سرد پر بوده است
 
2- خزینه آبگرم : این خزینه دارای دیگ مسی بوده که وظیفه انتقال گرمای آب جوش درون خود به آب اطراف را بر عهده داشه است که متاسفانه این دیگ اکنون وجود ندارد.لازم بذکر است آب دیگ مسی توسط تون(کوره)حمام که در پشت حمام واقع است گرم میشده است.
 
3- محل نظافت: محلی جداگانه و با عمق تر از سطح سالن گرمخانه است که برای استفاده از مواد بهداشتی و حنا و . . . استفاده میشده است.
 
4- سالن گرمخانه اصلی :سقف این سالن دارای نورگیر هایی با کاربرد  گفته شده میباشد و دارای چها ستون پیچدار و طاقهای 7 و پنجی (جناغی)است که بار سنگین سقف را به دوش میکشد  دیوار های این سالن با نقوش آهک بری به زیبایی تزیین شده است. کف سالن قبلا دارای تونل هایی مارپیچ جهت عبور آب گرم از خزینه که جهت گرم نمودن کف نشیمن گاه حمام و تخلیه خزینه و ایجاد تعادل گرمایی  استفاده می شده است که به نام گربه رو خواده میشود .
 
 

 

کد امنیتی:   
 [1 نظر]

علی
Iran, Islamic Republic of
7 خرداد 1393   ساعت: 13:34:36

بچه جان عزیز من رودخانه بروند غلطه رودخانه وربند درسته

 
لوگوی دیجیتال