دریاچه "هیرم" جاذبه محیط زیستی و گردشگری لارستان
زمان انتشار: 4 ارديبهشت 1393 ساعت 23:44:30
تعداد بازدید: 6114
 دریاچه هیرم در لارستان فارس یکی از جاذبه های محیط زیستی استان به شمار می رود که ضروری است تدابیر لازم برای استفاده از پتانسیلهای این دریاچه در بخشهای مختلف اتخاذ شود.  - 
به گزارش خبرنگار مهر، دریاچه هیرم واقع در روستای هیرم از دهستان بیدشهر در بخش اوز لارستان و در 45 کیلومتری شرق اوز قرار دارد. این دریاچه که در پنج کیلومتری روستای جنوب روستای هیرم قرار دارد، دارای 12 کیلومتر طول و10 کیلومتر عرض است.
 
 دریاچه هیرم دارای آب شور و یک چشمه آب معدنی است که این چشمه درقسمت شمال دریاچه واقع شده است. در فصل تابستان افراد زیادی برای درمان بیماریهای پوستی از آب این دریاچه که در زبان محلی به آن (هی بای) می گویند استفاده می کنند.
 
یک فعال محیط زیست در خصوص پتانسیلهای این دریاچه به خبرنگار مهرگفت: مساحت این دریاچه یک هزار و500 کیلومتر مربع است که در فصل گرما مساحت آن به 12کیلومتر مربع تقلیل می یابد.
 
کاظم رحیمی نژاد با بیان اینکه این دریاچه در زمستان میزبان پرندگان مهاجر از قبیل پلیکان، مرغابی، اردک و...می شود، افزود: درجه حرارت آب این دریاچه 28 درجه است و املاح مناسب برای پرورش ماهیان آب گرم وسازگار با آب شوردر آن وجود دارد و پیشنهاد می شود سرمایه گذاران خصوصی یا دولتی به پرورش ماهیان سازگار با محیط دریاچه اقدام کنند. وی ادامه داد: با توجه به اینکه مناظر بسیار زیبایی در اطراف این دریاچه وجود دارد می تواند به یکی ازمکانهای تفریحی و توریستی تبدیل شود.
 
 این فعال محیط زیست بیان کرد: منظقه هیرم قشلاقدو ایل بزرگ قشقایی و خمسه به حساب می آید و تقریبا 31 درصد عشایر منطق اوز در اینجا ساکن می شوند. بخش اوز با وسعت یک هزار و831 کیلومتر مربع5.1 درصد مساحت استان فارس و 7.8 در صد مساحت لارستان را شامل می شود. به گزارش مهر، این دریاچه یکی از ظرفیتهای استان و منطقه به حساب می آید که نه تنها می توان از وجود آن برای حوزه های اقتصادی بهره جست بلکه می توان به معرفی آن نسبت به جذب طبیعت گردان نیز اقدام کرد.
 

 

کد امنیتی:   
 [7 نظر]

فضول یاب
Iran, Islamic Republic of
16 ارديبهشت 1397   ساعت: 10:51:23

خدمت تمام عزیزان سلام عرض میکنم .خداییش تمام جمعیت استان دلاور خیز فارس ----با این طرز نگه داری از تالاب و دریاچه هاتون

 
حميد
Iran, Islamic Republic of
2 ارديبهشت 1396   ساعت: 11:06:02

از مسولين ميراث فرهنگي ميخواهيم اين درياچه رابيشتر به مردم شهرهاي ديگر معرفي كنند

 
sohrab
Iran, Islamic Republic of
18 شهريور 1394   ساعت: 09:41:55

اسمها متاسفانه بدليل اشتباه انعكاس پيدا ميكنه و ديگه مشكله برگرده بنظر ميرسد از كم كاري و بي توجه ي رسانه هاي ما صورت ميگيرد.

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
27 دي 1393   ساعت: 08:21:01

دریاچه هیرم به عنوان منطقه گردشگری مصوب شده است ، میراث فرهنگی پیگیر مراحل بعدی باشد

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
27 دي 1393   ساعت: 08:20:34

دریاچه هیرم به عنوان منطقه گردشگری مصوب شده است ، میراث فرهنگی پیگیر مراحل بعدی باشد

 
کوره سیتی
Iran, Islamic Republic of
16 آبان 1393   ساعت: 19:45:01

ضمن اینکه کوره قدمتی 2500 ساله دارد و دریاچه از قدیم و الایام متعلق به کوره بوده و هست و خواهد بود. طی اطلاعات اشتباه از سوی برخی افراد در سال 1375 متنی بعنوان دریاچه هیرم منتشر گردید. در صورتی که هیرم حدود 200 سال است که شکل گرفته و ارتباطی با دریاچه ندارد. در کتب قدیمی لارستان و خنج بنام دریاچه زرین کوره یاد شده است. خلیج فارس را نمیتوان خلیج عربی نامید و دریاچه کوره همیشه متعلق به کوره بوده و هست و خواهد بود. این حق مردم شریف کوره است همچنین سالانه هزینه ای برای پاکسازی و سرآوری خرج این منطقه میگردد.

 
مصطفي
Iran, Islamic Republic of
14 خرداد 1393   ساعت: 09:53:29

بسيار جالب است و به اميد اينكه هر چه زودتر به منطقه گردشگري تبديل شود.

 
لوگوی دیجیتال