احمد خضری
لار و اوز قطب های عمران جنوب ایران
زمان انتشار: 5 آبان 1392 ساعت 00:02:07
تعداد بازدید: 2549
خاندان قوام الملک شیرازی در دوره قاجار، پهلوی اول و اوابل پهلوی دوم یکی از خاندان های بسیار قوی و بانفوذ در استان فارس بودند. آنان پس از جنگ جهانی اول قدرت اول در جنوب کشور محسوب می شدند.
 
حبیب اله خان قوام یکی از والیان بزرگ این خاندان قوی بود. وی بسیار خشن و زورگو بود. و تمام گرفتاری ها و ناکامی های خانواده خود را در جریان انقلاب از چشم مردم صبور لارستان و اوز و بویژه تفنگچیان زبده اوزی می دانست. و طبعا برای انتقام از هیچ کوششی فروگذاری نمی کرد. مردم لار و اوز نیز مردمی صادق و بی دفاع بوده ولی هیچگاه شرافت انسانی خود را زیر پا نگذاشته و پیوسته پایدار بودند. ظلم و ستم و احجاف این خاندان در لارستان موجب خرابی و ویرانی بسیار شد.
 
 بنابراین یکی از علل مهاجرت های مردم به سواحل خلیج فارس همین زورگویی ها و ظلم حبیب اله خان قوام شیرازی بود. دکتر محمدباقر وثوقی پژوهشگر لارستانی می نویسد: «وضعیت در آن دوران در لارستان و اوز بسیار اسفناک بود» و برای اثبات این موضوع مقاله ای تحت عنوان «قابل توجه حضرت آقای پهلوی» که در روزنامه حبل المتین چاپ کلکته هندوستان چاپ شده است را می آورد. در بخشی از این مقاله آمده است:
 
«امسال اگر بنا به رسم معمول هر ساله قوام الملک برای سرکشی به ابواب جمعی اش از شیراز حرکت نماید دیگر باید اسم لارستان و اوز را خصوصا در صفحات تاریخ جستجو کرد. حالت قوام الملک امروز حالت ماری زخم خورده که اگر به کسی حمله نماید به یک زخم آن را از پای درخواهد آورد...... آقای پهلوی حضرتت که از پی عمران و آبادی ایران تحمل انواع و اقسام زحمات طاقت فرسا می فرمایید. نباید فارس را از جزء ایران حساب فرموده بلکه دو اسبه تاخته و آنرا از چنگال قوامی و خان خانی نجات دهید». 
 
این مقاله برگرفته از روزنامه حبل المتین سال 1326 صفحه 16 بوده است که به خوبی در این مقاله نقش مطبوعات و نقش نویسندگان در روشن نمودن افکار معلوم شده و مشخص می گردد. که از قدیم الایام لار و اوز پیوسته به عنوان  قطب عمران، فعالیت و موجودیت شاخص منطقه جنوب کشور مطرح بوده و در مقابل ظلم و ستیز ایستاده اند.
 

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال