مهدی شجاعی
قلعه قدمگاه میراث فراموش شده لارستان
زمان انتشار: 6 خرداد 1392 ساعت 12:44:02
تعداد بازدید: 6191
در کتاب تاریخ کفصل لارستان آمده است: قلعه قدمگاه در شمال غربی مرکز شهر قدیمی لار واقع و توسط بستر رودخانه شور, از قلعه اژدها پیکر جدا می شود.
 
 موقعیت استراتژیک قلعه, فوق العاده مناسب است. به وسیله این قلعه می توان جاده ای را که از طریق بست رودخانه شور به طرف جهرم کشیده شده است تحت نظر داشت و همچنین منظری بر کل دشت لار ارائه می دهد. قلعه بر روی محوطه وسیع و مرتفعی که از سه طرف دارای شیب زیاد به طرف پایین و کمی متمایل به شرق بوده, قرار دارد و طول آن از شمل به جنوب تقریبا500 متر و از طرف شرق به غرب حدودا 250 متر است.
 
 این قلعه تنها از طرف شمال حفاظت نشده است،در صورتی که در سه طرف باقیمانده در ارتفاع 200 متری، با شیب تند به شهر متصل می شود. تاریخ این تاسیسات را می توان به کمک قطعات شکسته سفال متعدد، از روی بقایای ساختمانی که به طرز عجیبی سالم باقیمانده اند، استخراج نمود. به نظر میرسد که اولین قلعه کوچک که در مرتفع ترین قسمت طرح، در طرف غرب قرار گرفته است، حتی در دوران ساسانیان یا اوایل اسلام نیز موجود بوده باشد. 
 
در این محل به مقدار کمی اشیاء شیشه ای به رنگ سبز که مربوط به اواخر دوران ساسانیان می باشد، به دست آمده است. در قسمت زیرین دیوار خارجی که بعد ها ساخته شده است ، هنوز فنداسیون دیوار قدیمی را می توان مشاهده نمود. از آثار باقیمانده، می توان به استحکام آن به خوبی پی برد. این قلعه می بایستی دارای یک دیوار مجهز و مدور در قسمت شیبدار و یک برج با دیوارهای فوق العاده محکم بوده باشد که بر روی محوطه مرتفع قرار گرفته است. مشکل میتوان گفت چه مدت این قلعه دارای سکنه بوده است ولی به نظر میرسد که قلعه مذکور ، هیچگاه به طور کامل تسخیر نشده باشد. احتمالا توسعه تاسیسات این قلعه قبل از دوران مغول انجام گرفته است. 
 
در حالی که اکنون دیوارها به صورت مضاعف که مجهز به سنگر های تیر اندازی است، هم از طرف شمال و هم از طرف جنوب به جلو کشیده شده اند. به نظر میرسد که در این زمان، تاسیسات آب انبار در عمق صخره ها از داخل بازساری شده اند. در کناره شرقی و در گودترین نقطه دو آب انبار درعمق صخره ها در داخل دیوار مضاعف ساخته شده اند و علاوه بر آن یک آب انبار مستطیل شکل نیز که سقف آن بر روی سه پایه و دو پایه موجود، در دیوار قرار دارد،بنا گردیده است. از آنجایی که این قلعه ، اساسا تدافعی بنا شده است، نمی بایستی در آن از قطعات بزرگ ساختمانی استفاده شده باشد. ژ
 
مرکز ابنیه همانند زمان قبل حول قدیمیترین نقطه قلعه قرار دارد که در حال حاضر به سبک ساسانیان ، یک دیواره ی مضاعف در آن بالا آمده است. در بالای قلعه ابنیه مختلفی وجود دارد، از قبیل یک ساختمان قصر مانند که در کنار دیوار قرار داشته و دارای حیاط سنگفرشی است که به طرف در ایوان باز می شده است. 
 
علاقه مندن می توانند برای آگاهی بیشتر از تاریخ لارستان به وبلاگ به آدرس زیر مراجعه نمایند. www.miraskohanlar.blogfa.com
 
 

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال