تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
فیلتر تلگرام و هزینه‌های آن!
15 فروردين 1398   22:45:46 |  دنیای مجازی > تحلیل و بررسی
فیلتر تلگرام و هزینه‌های آن!

به دنبال دستوری که چند روز اخیر به شرکت های اینترنتی داده شد، تلگرام فیلتر شد. همینطور از شرکت های اینترنتی و ISPها خواسته شده بود که تلگرام را جوری فیلتر کنند که با فیلتر شکن هم قابل دسترسی نباشد. 

در پاسخ به این سوال که آیا زیرساخت ایران می‌تواند تلگرام را بصورتی فیلتر کنند که دیگر حتی به واسطه فیلترشکن ‌ها نیز قابل دسترسی نباشد باید گفت مبنای کار فیلترشکن‌ها و وی‌پی‌ان ‌ها
(Virtual Private Network)شبکه‌ای است که اطلاعات در آن از طریق یک شبکه عمومی مانند اینترنت جابه‌جا می‌شود اما در عین حال با استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری و با احراز هویت (Authentication)، این ارتباط هم‌چنان اختصاصی باقی می‌ماند و اتصال کاربر از داخل کشور به یک سرور در خارج از ایران است که این سرور دسترسی به فضای اینترنت بدون فیلتر را برای کاربر مهیا می‌سازد و با هزینه ای بسیار کم می توان راه اندازی و با نصب یک نرم افزار ساده اکانتینگ مدیریت کرد.
 
از آنجایی که زیرساخت ایران امکان کنترل سرور های فیلتر شکن خارج از ایران را ندارد پس نمی‌تواند دسترسی این سرورها به تلگرام را مسدود کند.
 
تنها راه قطع کامل دسترسی به تلگرام مسدود کردن دسترسی کاربران به ابزارهای فیلتر شکن است که با توجه به گستردگی این ابزار‌ها و حتی رایگان بودن آن امری دور از ذهن بنظر می‌رسد و البته لطمه ای بزرگ به فعالیت های علمی و تجاری می زند.
 
اگرچه مسدود کردن ابزارهای فیلتر شکن در کوتاه مدت ممکن است در دسترسی به تلگرام اخلال ایجاد کند اما بعد از مدتی کاربران به سمت استفاده از سرورهای ویپیاس (Virtual Private Server) و راه اندازی شبکه وی‌پی‌ان شخصی یا غیر رسمی خواهند رفت.
 
همچنین مسدود سازی ابزار‌های فیلتر شکن با توجه به گستردگی استفاده کاربران هزینه‌ها بسیار بالایی در بر خواهد داشت.
 
شایان ذکر است دستور فیلترینگ تلگرام در حالی مطرح می‌شود که روسیه با مسدود سازی نزدیک به ۲۰ میلیون آی پی نتوانسته به این امر دست یابد و تلگرام در این کشور بدون نیاز به استفاده از فیلتر شکن همچنان در دسترس است.
 
 
 

کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به پايگاه خبري تحليلي صحبت - خبر و تحليل تحولات جنوب ايران می باشد.

آدرس: