تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
عزاداری سنتی لارستان در دهه دوم ‌‌محرم و ذکر چند نکته
19 مهر 1397   09:57:53 |  اجتماع > 
عزاداری سنتی لارستان در دهه دوم ‌‌محرم و ذکر چند نکته

صمد کامجو:  مهرماه ١٣٩٧ است و شور و شعور وصف ناپذیری درمردم لارستان نسبت به عزاداری سالار شهیدان در کوچه ها ومحلات شهرقدیم لار همچنان ادامه دارد.

با گذشت یک دهه از محرم همچنان در بعضی از شهرک ها ومحلات، روضه، زیارت عاشورا، در منازل حسینیه ها و اماکن مذهبی ادامه دارد. استقرار موکب های متعدد در سطح شهر لار ، همچنین سینه زنی سنتی لارستان ‌در کوچه ها وخیابان ها حال و هوای دهه اول محرم را تداعی می بخشد. هیئت های عزاداری که با نام های مختلف بدون در نظر گرفتن دسته حیدری ونعمتی و بدون نامگذاری محلات به سینه زنی سنتی می پردازند بهترین فرصتی است برای نوحه خوان جوان که بتواننددر این دستجات هنر خودرا به نمایش بگذارند هرچند هنوز از مداحان اصلی دستجات استفاده می شود ولی می شود با برنامه ریزی که از طرف مسئولین هیئت ها صورت گیرد طوری عمل کرد که بیشترین استفاده از مداحان جوان وخوب شهر بعمل آید.
 
پیشنهاد می گردد ابتدا نوحه خوان اصلی نوحه بخواند سپس نوحه خوان جوان ودر محل ختم مجدد نوحه خوان اصلی به نوحه پردازی بپردازد اگر این پیشنهاد عملی گردد بهترین ها ی نوحه خوان شهر مشخص و در سال های آینده از وجود صداهای گرم آنها استفاده برد.
 
نوحه خوان ها نیز سعی کنند ضمن پیدا کردن اشعار مناسب ودر خور اهل بیت، نوحه های خودرا به معرفی بقیه یاران امام حسین(ع) همانند: حبیب ابن مظاهر، جون(غلام ابوذر)، عمار بن سلامه، عماربن حسان، مسلم بن عوسجه و دوطفلان حضرت زینب و... بپردازند.
 
در این مراسم ها سر دسته ها(سردسگه ها) و بزرگان و جوانان هر محله نیز بدون در نظر گرفتن دسته حیدری ونعمتی وجدا از محله وهیات های خودشان به این سینه زنی شور حال دیگری داده اند. یکی از محسنات این دستجات این است که به موقع شروع و قبل از ساعت ١٢ ختم می گردد لذا همه سنین در این مراسم شرکت می کنند. برعکس دستجات سینه زنی سنتی محلات قدیم لار که مسئولین هیئت ها نتوانسته اند این معضل ومشکل زود شروع کردن و دیر ختم کردن را مدیریت کنند.
 
یکی از مشکلات وتوجیهاتی که برای دیر دست گرفتن و دیر شدن ودیر ختم کردن از طرف مسئولین محلات در دهه اول اعلام می گردد دیر کردن دستجات در کوچه ها ی شهرقدیم و دستجات در شهرجدید می باشد که تعداد آنها سال به سال زیادتر می شود که باید برای آن یک فکر اساسی شود اگر مسئولین و دست اندرکاران وسازمان تبلیغات و امام جمعه محترم، مسئولین دستجات سینه زنی محلات، مسئولین هیات های مذهبی، بیت حضرت آقا بتوانند این دستجات که همه ساله به تعداد آنها اضافه می گردد(هرچند از نظر کیفیت به بالاترین سطح خود رسیده ولی از نظر محتوا وکیفیت اشعار و نحوه برگزاری دچار مشکلات فراوانی است) ساختار مدیریتی را اصلاح نمایند وبا برنامه ریزی وهمکاری بتوانند کلیه دستجات سینه زنی بجز 10دسته حیدری ونعمتی بقیه دستجات شهر قدیم وشهر جدید به دهه های دوم وسوم و چهارم وپنجم وششم تقسیم و مدیریت کنند بزرگترین مشکل عزاداران سینه زنی سنتی دهه اول که همانا دیر دست گرفتن ودیر ختم کردن می باشد حل می گردد.
 
علاوه بر این با این کار دستجات قدیم حیدری ونعمتی همانند سال های نه چندان دور مجدد آن شور وشعف وآن نظم وانضباط گذشته خودرا بدست می آورد. این کار شدنی است در صورتی که اصلاحی در ساختار مدیریت هیئت های مذهبی به وجود بیاورند.

کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به پايگاه خبري تحليلي صحبت - خبر و تحليل تحولات جنوب ايران می باشد.

آدرس: