تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
ضرورت رعایت اصول فنی در سنگفرش ضلع غربی بازار قیصریه
12 ارديبهشت 1398   23:08:48 |  شهرستانها > 
ضرورت رعایت اصول فنی در سنگفرش ضلع غربی بازار قیصریه

صمد کامجو/ صحبت نیوز: قدیمی ترین سازه زنده تجاری جهان بازار قیصریه لاراست که سال های متمادی نگاه ویژه ای به آن نشده است. 

در زمان های دور لارستان در مسير راههاي تجاري از جمله راه ادويه و راه ابريشم دريایي از هند و چين به هرمز و سپس به لار و سرزمين پارس بوده و حيات و تمدن اين سرزمين را پايدار ساخته است و از منابع و اسناد تاريخي چنين مستفاد مي شود كه لار به عنوان مركز مهم مال التجاره عمده سرزمين ساحلي درياي پارس قلمداد مي شده و از مهمترين راههاي تجاري و اماكن اقتصادي بين راهي برخوردار بوده است و همچنان این نقش مهم را به عهده دارد.
 
یکی از آرزوهای مردم لارستان و استان فارس این است که این اثر ناب تاریخی کشور به ثبت یونسکو برسد. لذا محقق شدن این طرح ملی مستلزم دست به کار شدن همه ارگان ها و ادارات دولتی و نهادهای مردمی به خصوص اداره کل راه وشهر سازی لارستان می باشد و یکی از مقدمات آن همانا سنگ فرش شدن اطراف قیصریه لار است.
 
در اواخر کار دولت احمدی نژاد وزیر وقت راه و شهرسازی  بودجه ای برای سنگفرش کردن اطراف بازار قیصریه لار  اختصاص داد. از اوایل دوره شورای چهارم که به سال 1392 برمی گردد شهرداری لار در قسمت غربی  مقدمات کار سنگفرش را  آغاز کرد.
 
در مرداد 96 مدیرکل راه و شهرسازی لارستان گفت: "با توجه به اعتباری که از وزارتخانه گرفته شده است مناقصه ضلع غربی بازار قیصریه انجام و پیمانکار واجد شرایط آن معین شده و نقشه‌های اجرایی در اختیار وی قرار گرفته است. 
 
وی افزود:: به دلیل مشکلات تاسیساتی در آن نقطه و همچنین برخی مشکلاتی که در تهیه نقشه وجود داشت با هماهنگی فرمانداری تصمیم به تغییر کلی نقشه شد. نقشه جدید به پیمانکار داده شده است و  هفته آینده عملیات اجرایی شروع می‌شود."
 
گویا اکنون اداره کل راه وشهر سازی لارستان در تلاش است که این طرح را به اجرا در آورد. انتظار عمومی این است که پس از تعویق چند ساله این طرح, اداره کل راه وشهر سازی لارستان کار اساسی و طبق اصول انجام دهد و موارد زیر را در نظر داشته باشد تا نیازی به دوباره کاری نباشد.
 
 1- زیبایی طرح در صورتی محقق می شود که کل طرح اجرا گردد نه فقط سواره رو؛ اجرای کامل طرح از جمله پیاده راه، فضای سبز، جداره های همسایگی مد نظر قرار گیرد.
 
2- انتخاب شرکت طراح به عنوان ناظر به جهت اصلاح موارد نقص طراحی که در زمان اجرا ممکن است بوجود بیاید.
 
3- بازبینی مجدد طرح به لحاظ اطمینان از مسائل دفع آبهای سطحی که بسیار مهم برای تداوم و بقای بازار قیصریه تلقی می گردد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به پايگاه خبري تحليلي صحبت - خبر و تحليل تحولات جنوب ايران می باشد.

آدرس: